יין – אחזקה ושימור במקררים

אחרי שבמשך מספר עשורים חוש הטעם הישראלי התחדד בצורה יוצאת דופן, מה שבא לידי ביטוי בנתוני המכירות של יינות שעלותם בצדם, נראה שבשנים האחרונות אנחנו עדים גם להתקדמות מרשימה במודעות לאופן השימור של היין. בעבר כל אחד ידע שיין אדום שומרים בארון בסלון ואילו יין לבן נהוג לשמור במקרר. עם זאת, כיום רבים כבר מודעים לכך שיין אדום שלא מאוחסן בקירור יפסיק להשתבח בבקבוק במקרה הטוב וייהרס לחלוטין במקרה הרע.

לכל אחד יש את הבקבוק היוקרתי שהוא שומר לאירועים מרגשים במיוחד. כעת תארו לכם שאחרי לא מעט שנים שבהן הבקבוק הזה נשמר בארון בסלון, יתברר שהיין הטוב והיקר הפך לחומץ שאפילו לא מתאים לבישול. במידה ואתם מעוניינים לשמור על היינות שלכם באופן החכם ביותר עבורם, זה הזמן לפנות כמה דקות ולקרוא על החשיבות של הקירור.

רק לא במקרר במטבח

יינות אדומים נשמרים באופן המוצלח ביותר בטמפרטורה שנעה בין 12-16 מעלות. המקרר הביתי אולי שומר נפלא על בשרים, דגים, ביצים ומוצרי חלב אבל זאת כיוון שהוא מספק סביבה קרה במיוחד של ארבע מעלות צלזיוס. אחסון של יינות בטמפרטורה כזו יוביל להרס שלהם. לפיכך במידה ואתם מעוניינים לשמור על היין שלכם למשך של יותר ממספר שבועות ולדאוג לכך שימשיך להשתבח בבקבוק בו הוא נתון, ההמלצה שלנו אליכם היא לרכוש מקרר יינות ביתי שיספק לו את הסביבה האולטימטיבית עבורו.

ומה לגבי מידת הלחות?

היין נשמר למשך הזמן הארוך ביותר במידה והוא ממוקם בסביבה שבה מידת הלחות נעה בין חמישים לשבעים אחוז. לחות שחורגת מהטווח הזה תגרום לשינויים במצבו של הפקק שיכולים לבוא לידי ביטוי בחמצון של היין מצד אחד ובחנק של היין מצד שני. לפיכך בכל מקררי היינות הביתיים ניתן למצוא ווסת לחות שמאפשר לייצב את תנאי הלחות ששוררים במקרר.

רעידת אדמה ליינות

הזכרנו שהטמפרטורה במקרר הביתי שמשמש לאחסון של דברי מזון שנים עומדת על ארבע מעלות צלזיוס אבל למעשה מדובר על נתון לא מדויק. ברגע שפותחים את הדלת של המקרר או כשמכניסים למקרר מזון חם, הטמפרטורה הפנימית של המקרר משתנה ולפיכך טווח הטמפרטורה של המקרר הביתי נע למעשה בין ארבע לבין 16 מעלות. התנודות הקיצוניות בטמפרטורה אולי לא מזיקות באופן מיוחד לשאר מוצרי המזון, אבל על מנת לשמור על איכות היין ולהימנע מלהזיק לו חשוב לספק ליינות טמפרטורה יציבה ככל האפשר, סיבה נוספת לרכוש מקרר יינות ביתי.

כמה בקבוקים יכול להחזיק מקרר יינות ביתי?

ברגע שתתחילו להתעניין בנושא תגלו שכיום מוצע לקהל הרחב מגוון רחב בצורה בלתי רגילה של מקררי יינות ביתיים, החל ממקררים שמתאימים לאחסון של שנים עשר בקבוקים בלבד וכלה במקררי ענק שמתאימים לאחסון של מאות בקבוקים במקביל. ההמלצה של המומחים בתחום היא תמיד לרכוש מקרר בעל נפח מעט יותר גדול מזה שאתם זקוקים לו כיוון שלאוספי יינות ישנה נטייה טבעית להתרחב במהלך השנים.

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
רויטל הרצוג

רויטל הרצוג

רויטל הרצוג היא מפיקת אירועים וסדנאות מעל 10 שנים, וגם חובבת קפה מושבעת. רויטל החליטה לחבר יחד את שתי האהבות הגדולות בחייה, וכיום היא גם בלוגרית מקצועית בכל תחומי האירועים, פנאי ואטרקציות.

Leave a comment